Dla dzieci do czytania

Teksty, które się tutaj znajdują mogą czytać dzieci w każdym wieku. Jeśli dziecko nie umie czytać samodzielnie, mogą to robić na głos jego rodzice. Nie ma dolnej granicy wiekowej od której należy dzieciom czytać. Udowodniono naukowo, że głośne czytanie dzieciom nawet zaraz po urodzeniu ma pozytywne skutki. Czytaj więc bajki, opowiadania i wierszyki przed snem oraz w innych porach dnia, tak często jak masz na to ochotę. Czytać można z komputera, tabletu lub smartfona - wystarczy mieć dostęp do internetu.

Baśnie, bajki, wierszyki, czytanki i opowiadania dla dzieci

Znajdziecie tutaj baśnie i bajki, wiersze i wierszyki, czytanki oraz opowiadania. Są to zarówno wspaniałe i znane wielu ludziom utwory, na których wychowało się wiele pokoleń dzieci, jak również mało znane teksty, jednak zawsze odpowiednie dla dzieci, ciekawe i warte przeczytania.

Jedyne Kocię - jedna z bajek z cyklu "Bajki z szafy" autorstwa Katarzyny Ryrych. Mały kotek zaraz po urodzeniu jest bardzo lękliwy, a psoty i dowcipy trochę starszych kotków powodują pogłębienie jego strachu. Na szczęście w pobliżu jest mama.

Czerwony Kapturek - Bajka Czerwony Kapturek opisuje postać małej dziewczynki noszące wciąż czerwony kaptur. Przygody dziewczynki została opisana w bajce przez Charlesa Perrault oraz Braci Grimm. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w ogromnej ilości opowiadań, filmów i bajek dla dzieci, zna ją niemalże każde dziecko.

Śpiąca Królewna - jest to bajka Charlesa Perraulta, francuskiego bajkopisarza z XVIII wieku. Bajka opowiada o królewnie, na którą czarownica rzuciła zły czar. Zakończenie bajki jest pozytywne, dobro zwycięża, a królewna razem z królewiczem "żyją długo i szczęśliwie". Bajka Śpiąca Królewna jest znana i lubiana przez dzieci i dorosłych od wielu pokoleń. Polecana dla dzieci w każdym wieku.

Chomik szuka wiosny - "Pewnego dnia mały Chomik obudził się w swojej norce na skraju lasu. Ziewnął, przeciągnął się, przetarł oczy łapką wyszedł norki, szukać wiosny." - tak zaczyna się ta sympatyczna bajeczka przy której dzieci śmieją się do rozpuku.

Kacper w lesie - w tej rymowanej bajce dziecko poznaje niektórych z mieszkańców lasu: Pająka, Dzika, Sarnę, Lisa, Jeża, Mrówki, Dzięcioła, Muchomora, Żuka, Borsuka.

Przygody Misia Uszatka - jeden z odcinków przygód Misia Uszatka. Miś, Kogucik, pies Kruczek oraz Zajączek poznali prosiaczka zwanego Różowy Ryjek i zaprosili go na śniadanie. Bajka kończy się morałem, posiada wartości edukacyjne dla dzieci.

Wróbelek Elemelek i kartofelek - Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek. Nie za duży, nie za mały, do jedzenia doskonały. Co zrobi Wróbelek Elemelek - bohater bajki Hanny Łochockiej - ze znalezionym kartofelkiem, dowiesz się czytając ją.

Bob Budowniczy - ulubiona bajka małych chłopców. Samochód ciężarowy, koparka, spychacz i inne maszyny budowlane skutecznie przyciągają uwagę dzieci, wzbudzają ich ciekawość i zainteresowanie techniką.

Bajka o królu - zabawny wierszyk, napisany przez Jana Brzechwę. Jest to historyjka o królu, który nie jadł niczego innego jak tylko kaszę z mlekiem. Co z tego wyniknie i czy wyjdzie mu to na zdrowie? Przeczytajcie sami!

Przygoda z techniką - opowiadanie dla dzieci o małym chłopcu i jego rodzinie. Filip jak to zazwyczaj chłopcy w pewnym wieku mają zaczyna interesować się szeroko pojęta techniką. Co z tego wyniknie przeczytajcie sami, bo jest to bardzo sympatyczne opowiadanie.

Bajka o śmierdzących stopach kaczorka - bajka o kaczorku i problemach jakie miał ze swoimi stopami. Brzydko pachnące nogi przysparzały mu wiele kłopotliwych sytuacji oraz psuły przyjemne chwile spędzane z jego ukochaną. Śmieszna historyjka dla dzieci i rodziców z humorem.

Zielony duszek - sympatyczne i optymistyczne opowiadanie dla dzieci.

Opowiadanie o tęczowej krainie - tekst o szczęściu, domu i miłości.

O pewnej damie w kapeluszu - historia mówiąca o przyjaźni i szczęściu.