Puzzle dla dzieci
Zabawa puzzlami to jedno z niewielu zajęć, które dla twojego dziecka będzie zarówno pożyteczne, jak i przyjemne oraz interesujące. Od pokoleń puzzle zajmują wysoką pozycję na liście ulubionych zabawek, zarówno dzieci kilkuletnich, jak i tych starszych, a nawet... dorosłych. W czym tkwi ich wyjątkowość?Trzyletni maluch, próbując ułożyć puzzle (np. przedstawiające postać z ulubionej bajki) ma poczucie, że coś tworzy, że jest w stanie "wyczarować" piękny obrazek wkładając w to nieco wysiłku. Na oczach dziecka z rozsypanych elementów powstaje wizerunek znanej postaci. Identyczna motywacja przyświeca także starszym dzieciom - akt "twórczy". Siła sprawcza, jakiej doświadczają podczas zabawy układanką sprawia, że chętnie sięgają po różnego rodzaju puzzle.
Już bardzo młode dzieci warto zachęcać do zabawy puzzlami - początkowo prostych, kilkuelementowych układanek, z biegiem czasu coraz trudniejszych. Nie należy przejmować się tym, że pomoc osób dorosłych może okazać się konieczna. Z biegiem czasu maluchy wyćwiczą się w dopasowywaniu elementów układanek. Niezmiernie ważne jest jednak to, by poziom trudności gry dopasowywać do umiejętności wieku dziecka. Często popełnianym przez rodziców błędem jest obdarowywanie dzieci puzzlami o zbyt dużej złożoności i zachęcanie ich do układania skomplikowanych obrazków złożonych z dużej ilości elementów. Tymczasem trzylatek może mieć jeszcze problem z prawidłowym ułożeniem puzzli wykonanych z czterech elementów, nawet jeśli od jakiegoś czasu dobrze radzi sobie np. z dopasowywaniem kształtów. Jeśli czteroczęściowa układanka przestanie być wyzwaniem, stopniowo możemy zwiększać poziom trudności i podarować grę złożoną z sześciu puzzli. Niekiedy dzieci zaczynają bawić się puzzlami dopiero w wieku szkolnym - wtedy rozwijanie tych zainteresowań można rozpocząć od podarowania nieco trudniejszych układanek, niemniej skomplikowane krajobrazy złożone z 2500 elementów spokojnie mogą jeszcze poczekać...
Dlaczego warto dać dziecku puzzle?
Jakie korzyści ma dziecka z układania puzzli? Najważniejsze jest to, że w sposób naturalny stymuluje rozwój mózgu. Maluchy, które wcześnie zaczęły zabawę układankami, uczą się cierpliwości oraz koncentracji. Umiejętności te przydadzą się potem dziecku w szkole. Dziecko zwiększa również wiarę w swoje możliwości, ma poczucie i czerpie radość z tego, że tworzy obrazki samodzielnie, bez ingerencji ze strony dorosłych. Gra w puzzle jest znakomitym treningiem dla pamięci, uczy małe dziecko rozpoznawania kształtów oraz rozwija logiczne myślenie – odpowiednie elementy układanki muszą do siebie pasować i dziecko musi zależność tą sobie uzmysłowić. Im wcześniej, tym dla dziecka lepiej, jednakże rodzice i opiekunowie nie powinni martwić się, gdy dziecko nie wykazuje zainteresowania puzzlami, a niekiedy płacze lub złości się, gdy jest namawiany do zabawy układankami. Na pewno znajdzie się inna, równie rozwojowa zabawa edukacyjna, która będzie mu odpowiadać. Być może po prostu wybrane puzzle jest dla dziecka zbyt trudne lub... obrazek na puzzlach zwyczajnie nie podobają się maluchowi? Warto przynajmniej spróbować pokazać, jak ciekawe i wciągające może być zabawa w układanie puzzli. Co istotne - puzzle mogą być układane wspólnie z rodzeństwem, rówieśnikami, dziadkami lub rodzicami. Warto mieć na uwadze, by nie dawać do zabawy tych samych puzzli np. siedmiolatkowi i trzylatkowi! Młodsze dziecko może poczuć irytację, że nie radzi sobie tak dobrze jak starsze, które poradzi sobie bardzo szybko z łatwymi puzzlami, a do trudnych nawet nie dopuści malucha, gdyż zechce ułożyć je samodzielnie. Lepiej, gdy te same puzzle układają dzieci w podobnym wieku. Dobrym pomysłem jest poproszenie starszego rodzeństwa o pomoc młodszemu.W dzisiejszych czasach w sklepach znajdziemy bardzo duży wybór przeróżnych puzzli - są wykonane z papieru, drewna, z gąbki, mają przeróżne kształty i wielkości, mogą być podklejone magnesami, tak, by dziecko mogło ułożyć je np. na lodówce. Decydując się na konkretną układankę dla malucha, starajmy się, aby była ona odpowiednia do jego wieku - w ten sposób jest szansa na twórczo spędzone chwile przy zabawie.
Wartości edukacyjne puzzli dla dzieci
Puzzle to jedna z najwspanialszych zabawek dziecka, która będzie towarzyszyć malcowi przez wiele lat. Puzzle dla dzieci bawiąc, uczą. Układanie puzzli przez dziecko poprawia jego koordynację ręka–oko, wspomaga rozwój wyobraźni przestrzennej, uczy rozpoznawania kształtów oraz dopasowywania ich do siebie, stymulują rozwój wzroku i procesów widzenia u dziecka.Pierwsze puzzle można sprezentować dziecku, gdy ma około roku lub półtora. Na początek należy wybrać te najprostsze. Mogą być wykonane z tektury lub pianki. Takie puzzle dla małych dzieci składają się tylko z kilku części i przedstawiają nieskomplikowane rysunki, na przykład zwierzę, postać człowieka, owoc, bohater z bajki, przedmiot codziennego użytku.
Starszemu dziecku dajmy trudniejsze do ułożenia puzzle. Dwuletnie dziecko, jeśli będzie miało tylko odrobinę cierpliwości i – przynajmniej na początku – wsparcie rodziców, poradzi już sobie z tradycyjnymi puzzlami składającymi się z czterech, sześciu a nawet ośmiu elementów. Pamiętajmy, aby części puzzli były duże, a rysunek wyrazisty.