Dla dzieci do czytania

chłopiec czyta książkę Dzieci w każdym wieku mogą czytać teksty (przeważnie krótkie), które się tutaj znajdują. Jeśli dziecko nie umie czytać samodzielnie, mogą to robić na głos jego rodzice. Nie ma dolnej granicy wiekowej od której należy dzieciom czytać. Udowodniono naukowo, że głośne czytanie dzieciom nawet zaraz po urodzeniu ma pozytywne skutki. Czytaj więc bajki, opowiadania i wierszyki przed snem oraz w innych porach dnia, tak często jak masz na to ochotę. Czytać można z komputera, tabletu lub smartfona - wystarczy mieć dostęp do internetu.

Autorzy

Bajki, baśnie, czytanki, historyjki i opowiadania dla dzieci posegregowane według ich autorów.

Marek Wnukowski

Baśnie, bajki, wierszyki, czytanki i opowiadania dla dzieci

Znajdziecie tutaj baśnie i bajki, wiersze i wierszyki, czytanki oraz opowiadania. Są to zarówno wspaniałe i znane wielu ludziom utwory, na których wychowało się wiele pokoleń dzieci, jak również mało znane teksty, jednak zawsze odpowiednie dla dzieci, ciekawe i warte przeczytania.

Historia zgubionego kapelusza - Odkryj tajemnicę zgubionego kapelusza wraz z detektywem Konstantym Skorupką! Przygotuj się na ekscytujące przygody, niespodziewanych gości i zagadki, które trzeba szybko rozwiązać. Czy uda się odnaleźć zaginiony kapelusz? Przekonaj się, czytając pełną zwrotów akcji historię!

Muminki - Bajka napisana według utworu Tove Jansson. Występują w niej postacie takie jak Mała Mi, Włóczykij, Panna Migotka i inne. Kilka oddzielnych historyjek z Muminkami w roli głównej, których tytuły są następujące: Czemu się martwisz, mamusiu? Ostatni smok na świecie. Zaczarowane obłoczki. Paszczaku, coś ty zrobił! Wielka wyprawa. Niewidoczne dziecko. Zima i czary. Koniec świata.

Brudasek Gerwazy - pouczające opowiadanie o higienie osobistej ucznia, który pomagał w pracy swojej mamie.

Bajka o duchu Mgiełku, Czarku, Benie i Adzie - Fragment bajki: "W leśniczówce mieszka leśniczy ze swoją rodziną, ale także wiele zwierząt domowych, leśnych. Pies, kot, świnka morska, chomik, kanarek, papuga i rybki w akwarium, mieszkają z domownikami w leśniczówce, ale na zewnątrz, w zabudowaniach, kurniku, stodole i oborze mieszka wiele innych zwierząt. Są tu kury, kaczki, indyki, króliki, konie, krowy, świnie, kozy, owce, a nawet łoś i osioł. Acha jest też sowa, ale ona w dzień się chowa.".

Bajka o potwornym potworze i wiejskim chłopcu - Tekst, który zaczyna się tak: "Bardzo dawno temu, w odległej krainie, wysoko w górach, mieszkał, w olbrzymiej grocie skalnej, potwór, który był utrapieniem całego królestwa. Potwór był bardzo silny i groźny."

Bajka o pięknej księżniczce Soni - Jest to historia księżniczki zamkniętej w zamku. Pewnego razu piękna Sonia zaopiekowała się rannym krukiem, wyleczyło go i zaprzyjażniła się z ptakiem. Co było dalej? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj!

Jedyne Kocię - jedna z bajek z cyklu "Bajki z szafy" autorstwa Katarzyny Ryrych. Mały kotek zaraz po urodzeniu jest bardzo lękliwy, a psoty i dowcipy trochę starszych kotków powodują pogłębienie jego strachu. Na szczęście w pobliżu jest mama.

Czerwony Kapturek - Bajka Czerwony Kapturek opisuje postać małej dziewczynki noszące wciąż czerwony kaptur. Przygody dziewczynki została opisana w bajce przez Charlesa Perrault oraz Braci Grimm. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w ogromnej ilości opowiadań, filmów i bajek dla dzieci, zna ją niemalże każde dziecko.

Śpiąca Królewna - jest to bajka Charlesa Perraulta, francuskiego bajkopisarza z XVIII wieku. Bajka opowiada o królewnie, na którą czarownica rzuciła zły czar. Zakończenie bajki jest pozytywne, dobro zwycięża, a królewna razem z królewiczem "żyją długo i szczęśliwie". Bajka Śpiąca Królewna jest znana i lubiana przez dzieci i dorosłych od wielu pokoleń. Polecana dla dzieci w każdym wieku.

Chomik szuka wiosny - "Pewnego dnia mały Chomik obudził się w swojej norce na skraju lasu. Ziewnął, przeciągnął się, przetarł oczy łapką wyszedł norki, szukać wiosny." - tak zaczyna się ta sympatyczna bajeczka przy której dzieci śmieją się do rozpuku.

Kacper w lesie - w tej rymowanej bajce dziecko poznaje niektórych z mieszkańców lasu: Pająka, Dzika, Sarnę, Lisa, Jeża, Mrówki, Dzięcioła, Muchomora, Żuka, Borsuka.

Przygody Misia Uszatka - jeden z odcinków przygód Misia Uszatka. Miś, Kogucik, pies Kruczek oraz Zajączek poznali prosiaczka zwanego Różowy Ryjek i zaprosili go na śniadanie. Bajka kończy się morałem, posiada wartości edukacyjne dla dzieci.

Wróbelek Elemelek i kartofelek - Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek. Nie za duży, nie za mały, do jedzenia doskonały. Co zrobi Wróbelek Elemelek - bohater bajki Hanny Łochockiej - ze znalezionym kartofelkiem, dowiesz się czytając ją.

Bob Budowniczy - ulubiona bajka małych chłopców. Samochód ciężarowy, koparka, spychacz i inne maszyny budowlane skutecznie przyciągają uwagę dzieci, wzbudzają ich ciekawość i zainteresowanie techniką.

Bajka o królu - zabawny wierszyk, napisany przez Jana Brzechwę. Jest to historyjka o królu, który nie jadł niczego innego jak tylko kaszę z mlekiem. Co z tego wyniknie i czy wyjdzie mu to na zdrowie? Przeczytajcie sami!

Przygoda z techniką - opowiadanie dla dzieci o małym chłopcu i jego rodzinie. Filip jak to zazwyczaj chłopcy w pewnym wieku mają zaczyna interesować się szeroko pojęta techniką. Co z tego wyniknie przeczytajcie sami, bo jest to bardzo sympatyczne opowiadanie.

Bajka o śmierdzących stopach kaczorka - bajka o kaczorku i problemach jakie miał ze swoimi stopami. Brzydko pachnące nogi przysparzały mu wiele kłopotliwych sytuacji oraz psuły przyjemne chwile spędzane z jego ukochaną. Śmieszna historyjka dla dzieci i rodziców z humorem.